Naslovnica >Nastavni program >Hrvatski jezik

Nastavi hrvatskog jezika (materinjeg jezika) pripada posebno mjesto u odgoju. Čovjek je preko jezika istovremeno socijalno i stvaralačko biće. U jeziku uvijek susrećemo dva pola:

• element kretanja - ritam - (iz kojeg je jezik nastao) i intonacijski element
  • oblikovni - konsonanti - i melodiozni element - vokali - te govorenje i slušanje, poetika i gramatika, itd

Nastava hrvatskog jezika treba učeniku omogućiti da doživi jezik u njegovim (gore navedenim) polaritetima. Između njih se nalazi jedan "međuprostor", koji poziva dijete i mladog čovjeka da se u njemu pronađe, udomaći i da se u njemu suvereno kreće. Nastava hrvatskog jezika treba učenika pripremiti za kretanje u tom "međuprostoru", za njegovo dalje razvijanje, a s druge strane stalno samoosvještavati učenika (osobni identitet).

Ta zadaća pripada nastavi gramatike, koja treba pomoći učenikovu postupnom osvještavanju.

Nastava hrvatskog jezika i književnosti promašuje svrhu ako se degradira na mrtvu formu ili tehničko vježbanje. Učitelj treba stalno biti svjestan odgovornosti jezične nastave, a to znači, osvjestiti njezinu povezanost s jezgrom individualiteta koji se izražava u i putem jezika.

Nastavni predmet Hrvatski jezik obuhvaća tri nastavna područja:

1. Književnost
  2. Jezično izražavanje
  3. Gramatika i pravopis

Nastava materinjeg jezika realizira se u tri oblika:

1. nastava po epohama
  2. predmetna nastava od 7. razreda
  3. u svim nastavnim predmetima glavne nastave u ritmičkom i pripovijednom dijelu nastavnog sata

Opći odgojno-obrazovni ciljevi nastave Hrvatskog jezika

Opći odgojno-obrazovni ciljevi od 1. do 4. razreda

• razvijanje sposobnosti mišljenja i samopotvrđivanja u jeziku kao "najljudskijem" mediju samorazvoja
  • razvijanje, njegovanje i vježbanje osjećaja za umjetničke dimenzije jezika