Strani jezici

Naslovnica >Nastavni program >Strani jezici

Dva strana jezika uče se obvezno od 1. do 8. razreda osnovne škole. Temeljna svrha nastave stranih jezika nije instrumentalna - stoga u središtu nastavne aktivnosti nije treniranje jezičnih vještina u smislu praktične i aktualne uporabe jezika - nego se strani jezik promatra kao pedagoško sredstvo za razvijanje fleksibilnog mišljenja kroz doživljavanje mogućnosti da se ista misao može izraziti (oblikovatI) različitim i zvučnim i stilističkim sredstvima. Zadaća nastave stranog jezika je da učenik iskusi i upozna fonetičke i stilističke kvalitete stranih jezika. Učeniku treba omogućiti da doživi i iskusi strani jezik - koji se konfrontira skoro nesvjesno usvojenom maternjem jeziku - kao samosvojni i drugačiji medij u kojem i kojim se može izražavati.

Učenjem stranih jezika se istovremeno proširuje i obogaćuje emocionalni i misaoni svijet stvoren u maternjem jeziku. To se ostvaruje konkretnim iskustvom jezičnih fenomena na svim razinama: oblikovanje glasova, rječnik, metafore, frazeologija, morfologija, sintaksa, stil. Mogućnost da se na različite načine (različitim jezičnim sredstvima i jezičnim pravilima oblikuje mišljenje) i mogućnost da se doživi različitost mišljenja (kulturelni aspekt) - prema kojemu učenik može uspostaviti distancu (objektivni odnos), za razliku od maternjeg jezika kao djela osobnog identiteta - podupire proces osvještavanja pojedinca i proces formiranja osobnog identiteta u kojemu stav i osjećaj pripadnosti svijetu i mogućnosti kretanja u svijetu igraju značajnu ulogu. Upravo je nastava stranih jezika temeljno pedagoško sredstvo za razvijanje komunikabilnosti i osjećaja pripadnosti svjetskoj zajednici, ali i mogućnosti sudjelovanja ne samo u svojoj nego i u nekoj drugoj i drugačijoj kulturi.

Strani jezici: ENGLESKI JEZIK I NJEMAČKI JEZIK

(Ciljevi i zadaci oba strana jezika su isti, a izbor sadržaja u okvirima naznačenih zadaća prepušta se individualnom izboru učitelja, te su i programi napisani usporedno)

Koje jezike učimo?

U našoj se školi od prvog razreda poučavaju dva strana jezika:

• engleski jezik
  • njemački jezik

Dodatni strani jezici dostupni su po želji u okviru slobodnih aktivnosti u Školi.

Drugi članci iz Nastavni program

Strani jezici