Povijest

Prava nastava povijesti počinje nakon što je učenik (u nastavi poznavanje prirode i društva, a posebno u sadržajima upoznavanja zavičaja) stekao prve povijesne predodžbe. Put vodi od mitologije do racionog poimanja povijesti, od ranih viskorazvijenih kultura preko klasične antike i srednjovjekovlja sve više i više u stvarnost naše suvremene materijalne civilizacije i njezinih političko-socijalnih odnosa.

Nastava povijesti treba pridonijeti učenikovu doživljavanju i razumijevanju da biti čovjekznači - stalno se razvijati i da se ideja o čovjeku razvija u sveobuhvatnim povijesno-kulturelnim procesima multikulturelnih naroda. U tom smislu povijest je ujedno i antropologija te sadržajno treba biti povezana s učenikovim procesom stjecanja vlastitog identiteta.

Metodički treba ostvariti prijelaz od predstavljanja povijesti u slikama do sve više kauzalno-racionalno orijentiranog mišljenja.