Biologija

Nastava biologije počinje na razvojnom stupnju kada dijete ima potrebu uspostaviti intencionalni odnos s okolinom (otprilike 10. godina). Svrha je nastave biologije kod učenika razviti doživljaj pripadništva prirodi koja ga okružuje i omogućiti mu upoznavanje i istraživanje prirode.

Nastavu treba osmisliti tako da se polazi od čovjeka i da se prirodna carstva sagledavaju u odnosu na čovjeka, koji i sam predstavlja dio pridode. Dakle, nastavom treba ostvariti približavanje čovjeka i prirode koja ga okružuje, a ne distancu. To pretpostavlja doživljajnu nastavu kojom će se jačati emocionalni i odgovorni odnos djeteta spram prirode i osjećaj međusobne povezanosti čovjeka i prirode.

Nastava biologije počinje s temama koje su djetetu bliske, sa zoologijom i učenjem o čovjeku, ide preko botanike do mineralogije. U sedmom i osmom razredu u središtu je učenje o čovjeku. Metodički postupak je fenomenološki - omogućuje da dijete prirodne pojave promatra neposredno i slobodno od bilo koje znanstvene teorije, da promatranje bilježi (dokumentira) i razumijeva prirodne fenomene s obzirom na njihov karakter. Krajnja svrha nastave biologije da učenik nauči postavljajti pitanja i put traženja odgovora na njih.

središtu pozornosti su slijedeća pitanja:

• Kako stoji pojedinačna prirodna pojava u odnosu na cjelokupnu vrstu (npr. ruža u svezi sa biljkama)
  • odnosu na vrijeme
  • odnosu na sva prirodne vrste (na cjelokupno prirodno carstvo)
  • odnosu na čovjeka