Kemija kao prirodna znanost ima za cilj povezati učenike s prirodnim procesima koji se u jednom neprekinutom tijeku odvijaju oko njih i u njima. Promatranjem prirodnih fenomena, te fenomena koje je moguće učenicima prikazati u nastavi, oni će osjetiti pripadnost, sigurnost i razumijevanje za postojanost svijeta u kojem žive.

Stalna mijena tvari koja se doga|a oko njih, pomoći će im u procesu razumijevanja promjena koja se događaju i u njima samima tijekom odrastanja.

Nastava kemije se (kao i nastave fizike) temelji na slijedećim načelima:

• mjesto kvantitativnih predodžbi prirodnih pojava (preko modela) trebaju zauzeti misaoni procesi koji se mogu doživjeti i osjetiti, a koji se nadovezuju na opažanje
  • u djetetu treba prvo oživjeti emocionalni odnos spram prirodnih fenomena