Moto:od igre do rada

Temeljna svrha nastave obrta je (kao i nastave ručnog rada i vrtlarstva ) da učenik nauči praktično raditi. Sukladno tomu ciljevi su obrtničke nastave da učenik nauči organizirati vrijeme, planirati djelatnost i da savlada određenih obrtničke vještine.To pretpostavlja obrazovanu volju te se obrazovanje volje postavlja kao posebni cilj te nastave. Istovremeno s vještinom (umješnost ruku) potrebna je i razvijena intelektualna aktivnost. Praktični rad ima pedagošku vrijednost samo onda ako objedinjuje kognitivnu komponentu (nacrt, zamisao uradka, plan izvedbe, organizacija vremena, odabir adekvatnog materijala, kontrola je li izvedeno ono što je i planirano, itd.) i manualnu/motoričku komponentu (vještinu izvedbe nacrta). Zato se kao ciljna vrijednost postavlja razvijanje inteligencije ruku.