Waldorfski obrazovni centar u Zagrebu

Naslovnica >Donacije >Waldorfski obrazovni centar u Zagrebu

Izgradnja Waldorfskog odgojno-obrazovnog kompleksa prvi je cjelovit projekt na području Republike Hrvatske kojim se omogućava cjeloživotno učenje za djecu i odrasle od jasličke do zrele dobi prema principima waldorfske pedagogije.

Waldorfski obrazovni centar u Zagrebu uključuje:

• jaslice i vrtić
  • osnovna škola
  • srednja škola
  • Institut za waldorfsku pedagogiju
  • osnovna i srednja glazbena škola
  • sportska dvorana

O Waldorfskoj školi u Zagrebu

Djeluje od 1993. godine u zgradi stare područne škole Dugave, okružena zelenom površinom od 14 000 m2.

Kao prva alternativna osnovna škola na području Republike Hrvatske, tijekom svog djelovanja ostvarila je značajne rezultate vezane uz razvoj demokratičnosti i pluralizma u hrvatskom školstvu.

Sve što ljudsko biće doživljava kao dijete utječe na njegov razvoj i odnos prema životu i svijetu. Utjecaj okoline svatko doživljava na sebi svojstven način i teži razumijevanju vanjskih faktora kako bi u bilo kojem okruženju moglo izraziti sebe.

Ljudska bića nikad ne izgube sposobnost učenja, posebice ako u djeci produbljujemo impuls za učenjem koji će ih pratiti kroz život i omogućiti im da se razviju u ljude sposobne upravljati svojim životima. Svaki je dio odgoja i učenja važan i neizostavan – dijete, roditelj i učitelj.

Waldorfski učitelji u svom pristupu djetetu vode se načelom:

S poštovanjem primiti
S ljubavlju odgajati
U slobodi otpustiti.

Prostor u kojem se odvija nastava oblikovan je tako da podržava razvoj djece, a organska arhitektura dodatno doprinosi ravnoteži i skladu kojima se teži. Waldorfske škole imaju posebno kreiran kurikulum koji nikad ne gubi iz vida cjelinu. On se provodi preciznim zapažanjem svakidašnjih fenomena, bez ranog upućivanja u teorije i modele. Dokazuje da postoji duboka veza između čovječanstva i svijeta prirode i pripisuje ljudskom životu smisao i svrhu, prije nego slučajni izbor.

Društvo današnjice

Živimo u vrijeme kada se znanje tretira kao roba, kao perjanica na šeširu taštine, kao sredstvo manipulacije. Je li društvo znanja ono koje može odgovoriti izazovima današnjice?

Društvo budućnosti

Waldorfska pedagogija odgaja svestranog, pozitivnog, slobodnomislećeg, sretnog, mladog čovjeka koji će voljeti učiti, ali i živjeti svoje ideale bez obzira na socijalne pritiske i konformizam te imati snage suočiti se sa životnim izazovima i nesigurnošću svijeta. Odgaja onoga koji će mijenjati svijet nabolje.

WALDORFSKE DJEČJE JASLICE I DJEČJI VRTIĆ
  Proračunski broj djece:
  Potrebna površina terena po djetetu   jaslički uzrast 18
  vrtički uzrast 30
  predškolski uzrast 15
  Potrebna površina terena po djetetu 40 m²
  Potrebna površina parcele 2.520 m²
  Potreban broj parkirališnih mjesta   parkirališno mjesto / sobi dnevnog boravka
  Parametri za dimenzioniranje   soba dnevnog boravka - jaslice 5 m²/dj
  soba dnevnog boravka – vrtić 3 m²/dj
  soba dnevnog boravka – mala škola 3 m²/dj
  Ukupno prostori waldorfskih dječjih jaslica i dječjeg vrtića (brutto) 966 m²
WALDORFSKE OSNOVNA I SREDNJA ŠKOLA
  Proračunski broj djece:   osnovna škola I do IV razred 160
  osnovna škola V do VIII razred 160
  Srednja škola 80
  Potrebna površina terena po djetetu 30-40 m²
  Potrebna površina parcele 12.000-16.000m²
  Potreban broj parkirališnih mjesta   1 parkirališno mjesto / učionici 30
  Parametri za dimenzioniranje   matična učionica I do VIII razred osnovne   škole 3,5m²/uč.
  učionica I do IV razred srednje škole 3,0m²/uč.
  specijalizirana učionica I do VIII razred osnovne   škole 3,0-4,5m²/uč.
  specijalizirana učionica I do IV razred   srednje škole 4,0m²/uč.
  Ukupno prostori waldorfske osnovne i srednje škole (brutto) 3.515m²
  ŠKOLSKA KNJIŽNICA 136 m²
  ŠKOLSKA SPORTSKA TRODIJELNA DVORANA 1.993 m²
  PROSTORI INSTITUTA WALDORFSKE PEDAGOGIJE 204 m²
  GLAZBENA ŠKOLA 130 m²

Škola u kojoj djeca ne uče za ocjene nego za Život.

Drugi članci iz Donacije

Donacija za obrazovanje naših učitelja
Waldorfski obrazovni centar u Zagrebu