Waldorfski obrazovni centar u Zagrebu

Naslovnica >Donacije >Waldorfski obrazovni centar u Zagrebu

Izgradnja Waldorfskog odgojno-obrazovnog kompleksa prvi je cjelovit projekt na području Republike Hrvatske kojim se omogućava cjeloživotno učenje za djecu i odrasle od jasličke do zrele dobi prema principima waldorfske pedagogije.

Waldorfski obrazovni centar u Zagrebu uključuje:

• jaslice i vrtić
  • osnovna škola
  • srednja škola
  • Institut za waldorfsku pedagogiju
  • osnovna i srednja glazbena škola
  • sportska dvorana

O Waldorfskoj školi u Zagrebu

Djeluje od 1993. godine u zgradi stare područne škole Dugave, okružena zelenom površinom od 14 000 m2.

Kao prva alternativna osnovna škola na području Republike Hrvatske, tijekom svog djelovanja ostvarila je značajne rezultate vezane uz razvoj demokratičnosti i pluralizma u hrvatskom školstvu.

Sve što ljudsko biće doživljava kao dijete utječe na njegov razvoj i odnos prema životu i svijetu. Utjecaj okoline svatko doživljava na sebi svojstven način i teži razumijevanju vanjskih faktora kako bi u bilo kojem okruženju moglo izraziti sebe.

Ljudska bića nikad ne izgube sposobnost učenja, posebice ako u djeci produbljujemo impuls za učenjem koji će ih pratiti kroz život i omogućiti im da se razviju u ljude sposobne upravljati svojim životima. Svaki je dio odgoja i učenja važan i neizostavan – dijete, roditelj i učitelj.

Waldorfski učitelji u svom pristupu djetetu vode se načelom:

S poštovanjem primiti
S ljubavlju odgajati
U slobodi otpustiti.

Prostor u kojem se odvija nastava oblikovan je tako da podržava razvoj djece, a organska arhitektura dodatno doprinosi ravnoteži i skladu kojima se teži. Waldorfske škole imaju posebno kreiran kurikulum koji nikad ne gubi iz vida cjelinu. On se provodi preciznim zapažanjem svakidašnjih fenomena, bez ranog upućivanja u teorije i modele. Dokazuje da postoji duboka veza između čovječanstva i svijeta prirode i pripisuje ljudskom životu smisao i svrhu, prije nego slučajni izbor.

Društvo današnjice

Živimo u vrijeme kada se znanje tretira kao roba, kao perjanica na šeširu taštine, kao sredstvo manipulacije. Je li društvo znanja ono koje može odgovoriti izazovima današnjice?

Društvo budućnosti

Waldorfska pedagogija odgaja svestranog, pozitivnog, slobodnomislećeg, sretnog, mladog čovjeka koji će voljeti učiti, ali i živjeti svoje ideale bez obzira na socijalne pritiske i konformizam te imati snage suočiti se sa životnim izazovima i nesigurnošću svijeta. Odgaja onoga koji će mijenjati svijet nabolje.

Škola u kojoj djeca ne uče za ocjene nego za Život.

Drugi članci iz Donacije

Donacija za obrazovanje naših učitelja
Waldorfski obrazovni centar u Zagrebu