Pripovijedanje priča

Pripovijedanje priča

UTORKOM ONLINE: od 18:30 do 19:30 sati

Početak: 25.5.2021.

Slušat će se narodna priča "Ivica Pepelko"

Pripovjedačica je Andreja Krenek.

Voditeljice radionica su iskusne pripovjedačice iz Hrvatske, zaljubljenice u priče i govorenu riječ, uglavnom polaznice Škole pripovijedanja.

Cijena: 20,00 kn

Link za prijavu: https://forms.gle/ivA6UxVBFuzPtyY48

Radionica je namijenjena djeci starosti od 3 do 9 godina i njihovim roditeljima. Radionice se održavaju utorkom s početkom u 18:30, počevši od 25.5.2021., iskusne pripovjedačice pripovijedat će djeci i odraslima priče i bajke raznih naroda svijeta. Svaka pripovjedačica predložit će sadržaj aktivnosti nakon slušanja priča ovisno o priči i njenom viđenju prikladnih aktivnosti za djecu navedenog uzrasta. Tako pripovjedačica Andreja Krenek predlaže da nakon njene priče " Ivica Pepelko", djeca nacrtaju na bijelom papiru crtež, ako žele. Može i neka mirna aktivnost tako da se dijete može unutrašnje baviti pričom. Nije potrebno dijete propitivati o sadržaju priče jer ga se time prekida u unutrašnjoj proradi doživljenoga. Roditelji mogu također crtati s djetetom.

Prijavljeni će dobiti pristup snimci pripovijedanja za narednih tjedan dana, do sljedećeg utorka. Preporuka je roditeljima da, ako je ikako moguće, omoguće djeci slušanje priče u isto vrijeme svakog dana kako bi se time povoljno djelovalo na tjelesne dnevne ritmove djeteta.

Radionicama Pripovijedanja priča želimo omogućiti djeci aktivnosti koje, s jedne strane, ne nadražuju njihova osjetila sluha i vida i time preopterećuju živčani sustav. S druge strane, obogaćuje se djetetov unutrašnji svijet slikama, likovima i događajima važnima za njegov moralni razvoj. Djeca su oduvijek čeznula za takvim pričama, a danas je potreba za njima još veća. Pomoću priča djeca izgrađuju povjerenje u svijet, u ljude, ali i sebe. Znano je da su lijepe priče duševna hrana za djecu. One su to i za odrasle. Mnogi odrasli nisu kao djeca slušali priče i često se zateknu kako ih pažljivo slušaju i kako im godi slušati ih. Tijekom dana su potrebna razdoblja mirnih aktivnosti, kada se može biti sam sa sobom, zabavljen unutrašnjim slikama i pričama važnima djetetu i odraslom.

Slušanjem priča unapređuje se dječja mašta, pažnja, sposobnost slušanja, govor, unutrašnja aktivnost, memorija. Ponavljanjem slušanja iste priče zadovoljava se potreba djece navedenog uzrasta za ponavljanjem istog sadržaja. Ona time usvajaju riječi, produbljuju slike, učvršćuju se mijelinske ovojnice u mozgu. Ponavljanjem djeca više uče, osjećaju se i sigurnije zbog toga jer doživljavaju nešto poznato.

Sljedećeg utorka sluša se nova priča i kreće tjedno razdoblje bavljenja novom pričom. Možda i nova pripovjedačica, možda i novi zadatak

SKINI PDF