Poznavanje prirode i društva

Naslovnica >Nastavni program >Poznavanje prirode i društva

Temeljna svrha nastave poznavanja prirode i društva je usmjeravanje učenika prema budnijem zamjećivanju svijeta koji ga okružuje, pri čemu je važno da se ne naruši povezanost koju dijete posjeduje spram prirode, životinja i ljudi, te da se ona oblikuje i njeguje.

Ta svrha se ostvaruje preko niza zadataka:

• omogućiti djeci partnerstvo s prirodom od emocionalnog doživljavanja, preko intelektualnog razumijevanja do odgovornog odnosa prema prirodi
  • razumijevanje za prirodu, životinje, ljude, rad i tehniku
  • školovanje inteligencije putem konkretnih djelatnosti
  • pomoć djetetu da iz razdoblja jednote sa svijetom razvije aktivan i budan odnos prema svijetu i to tako da se povezanost sa svijetom ne razbije posredstvom racionalne apstrakcije, već da se odvija putem vlastitog rada kojim se omogućuju i traže obuhvatnije veze s okolinom. Cilj je upoznati okolni svijet i razviti osjećaj povezanosti s okolinom i sa čovjekovim radom.