Stručna rasprava u Europskom domu

Naslovnica >Novosti >Stručna rasprava u Europskom domu

Osnovna waldorfska škola, Rijeka

Osnovna Montessori škola “Barunice DeDee Vranyczany “

U SUSRET NOVOJ KURIKULARNOJ REFORMI – PLURALIZAM U HRVATSKOM OBRAZOVANJU?

Stručna rasprava, 20.04.2016. u 10.30 sati, Europski dom, Jurišićeva 1/1

Rasprava o novom kurikulumu je u tijeku i veseli nas što Hrvatskoj predstoje velike promjene u obrazovanju. Većina kurikularnih prijedloga, kao i nekih sasvim tehničkih, žive u našim školama niz godina, služeći kao model i inspiracija za obogaćivanje nastavne prakse i u državnim školama. Stoga iskreno pozdravljamo reformu, no suočeni sa činjenicom da se za škole koje provode alternativne programe ništa u zakonskom smislu ne mijenja, u ime triju alternativnih škola u Hrvatskoj postavili smo stručnoj javnosti sljedeća pitanja:

• Ima li budućnosti za pluralizam u hrvatskom obrazovnom sustavu?
  • Smatrate li da pluralizam u školstvu treba poduprijeti konkretnim sistemskim mjerama u vidu zakona koji bi garantirao razvoj i opstanak škola s alternativnim programima?

Ukoliko se ne promijeni zakonski status alternativnih škola u RH, a time i model sufinanciranja, njihov je razvoj, pa čak i opstanak, doveden u pitanje. Želimo svojim dugogodišnjim iskustvom u primjeni različitih pedagoških metoda (Waldorf i Montessori) pomoći ostvarivanju boljeg obrazovanja za svu našu djecu te i vas pozivamo na stručnu raspravu u organizaciji triju alternativnih škola na temu budućnosti pluralizma u školstvu RH kroz predstavljenu kurikularnu reformu.

Sudjeluju

Dr. sc. Boris Jokić, znanstveni suradnik na Institutu za društvena istraživanja i voditelj radne grupe za provođenje kurikularne reforme predškolskog, osnovnoškolskog i srednjoškolskog odgoja i obrazovanja.

Dr. sc. Milan Matijević, Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu.

Doc. dr. sc. Marija Sablić, Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku

Mr. sc. Katarina Milković, pomoćnica pročelnika za odgoj i obrazovanje, GUOKS

Predstavnici Waldorfske škole u Zagrebu, Osnovne waldorfske škole Rijeka, Osnovne Montessori škole “Barunice DeDee Vranyczany “, Waldorfske škole iz Ljubljane, Instituta za waldorfsku pedagogiju i ostala zainteresirana stručna javnost.

Moderatorica rasprave: gđa. Sunčica Findak

Dolazak molimo potvrditi na email: tajnistvo@waldorfska-skola.com