+385 (0)1 6609 609

30 godina Waldorfske škole u Hrvatskoj

Naslovnica >Novosti >30 godina Waldorfske škole u Hrvatskoj

OD JESENI U ZAGREBU I PRVA SREDNJA WALDROFSKA ŠKOLA

Zagreb, 24. svibnja 2023. Waldorfska škola u Hrvatskoj obilježava 30 godina rada, a od jeseni počinje i prva srednja škola po toj međunarodno priznatoj pedagoškoj metodi dugoj više od stotinu godina.

Waldorfska škola u Zagrebu prva je odgojno-obrazovna institucija na polju pedagoške znanosti u Hrvatskoj čije, duže od stoljeća, međunarodno priznate pedagoške metode proizlaze iz individualnih potreba djeteta. Poticanje kreativnosti te razvoj odgovornosti i osjećaja za istinu osnovne su misli vodilje svakog waldorfskog učitelja u svijetu već više od stotinu godina. Waldorfska škola u Zagrebu osnovana je 1993. godine i do sada je više od osam stotina učenica i učenika u njoj završilo osnovnoškolsko obrazovanje. Od samih početaka njeguje jedinstven pristup u obrazovanju temeljen na razvoju cjelokupne ličnosti djeteta, a tridesetu obljetnicu postojanja i uspješnog rada obilježava 25. svibnja 2023. s početkom u 18 sati u zagrebačkom Studentskom centru.

Roditeljima svih generacija učenika, brojnim gostima iz znanstvenog, pedagoškog, kulturnog, umjetničkog i političkog života Zagreba i Hrvatske učenici svih osam uzrasta osnovnoškolskog obrazovanja bogatim programom predstavit će načine i principe waldorfske pedagogije kroz koje prolaze tijekom školovanja, te pokazati umijeća u ovladavanju umjetničkim, glazbenim, plesnim i likovnim vještinama koje prakticiraju tijekom cjelokupnog školovanja.

Ponosni smo što su sva naša djeca sama u najvećem dijelu svečanog obljetničkog programa nositelji svih aktivnosti, a naši učitelji njihovi skromni pomagači i potpora da se pokažu roditeljima i javnosti u svemu onome što kao znanje i vještine stječu u ovoj našoj, po mnogo čemu, specifičnoj školskoj ustanovi koja je sastavni dio ukupnog hrvatskog obrazovnog sustava“ - kaže ravnateljica Waldorfske škole u Zagrebu Aleksandra Belković.

Crtice iz nastave sadašnjih učenika upotpunit će i umjetnički nastupi gostiju te izložba fotografija nastalih tijekom triju desetljeća djelovanja. Ususret ovoj jubilarnoj obljetnici Waldorfska škola u Zagrebu kreće i s novim, dugo pripremanim i očekivanim poglavljem te najavljuje početak rada Srednje waldorfske škole u Zagrebu.

Na trideseti rođendan s veseljem najavljujemo otvaranje Srednje waldorfske škole u Zagrebu koja će početi s radom ove jeseni. Ova škola s gimnazijskim planom i programom uspješno spaja teorijsko obrazovanje, umjetničko stvaralaštvo i nastavne praktikume. Cilj njezinog inovativnog i međunarodno priznatog kurikula je razviti zdravog pojedinca s povjerenjem u vlastite sposobnosti. Snaga i autonomija vlastitog mišljenja te pobuđeni moralni impulsi kao životni orijentir temelji su za sve životne zadatke koji mladom čovjeku dolaze ususret.“ - naglasila je ravnateljica Belković.

Gradeći i produbljujući odnose s učiteljima i pedagoškim stručnjacima diljem svijeta, te s gradskim, državnim i europskim institucijama, Waldorfska škola u Zagrebu teži daljnjem razvoju pedagoškog pluralizma. Članica je brojnih pedagoških institucija u Hrvatskoj i svijetu, a kontinuiranim stjecanjem novih znanja, radom na usavršavanju svojih metoda i cjeloživotnom naobrazbom učitelja koja se odvija na visokim školama diljem svijeta, želi pridonijeti rješavanju pedagoških izazova 21. stoljeća poštujući pritom slobodu misli i individualnost svakog čovjeka te gajeći brigu za svijet koji svi dijelimo.

Mi koristimo cookie kako bismo pružili visoku kvalitetu korisničkog iskustva našim korisnicima i punu funkcionalnost web stranice. Nastavljajući korištenjem web stranice prihvaćate korištenje cookie sukladno s našim pravilima Privatnosti.