Ekologija u waldorfskoj školi

Naslovnica >Ekološki sadržaji >Ekologija u waldorfskoj školi

Ekološki sadržaji

Waldorfske škole izuzetan naglasak poklanjaju ekologiji i povezivanju učenika s prirodom. Izdvajamo neke od naših popularnih ekoloških sadržaja.

Vrtlarstvo

Pored redovne nastave vrtlarstva u našoj školi, pokrenut je i niz drugih aktivnosti.

U suradnji s udrugom Rustica - udrugom za očuvanje i razvoj biološke raznolikosti i ruralne baštine, od ožujka 2014. u Školskom se vrtu svake subote održavaju vrtne radionice pod sloganom " Iz teorije u praksu". Teme radionica su isplanirane prema školskom kurikulumu kako bi se nastava vrtlarstva nesmetano i smisleno mogla nadopunjavati s radionicama. Na taj način nastava je postala još kvalitetnija i usmjerenija. U planu i svojevrsni rasadnik starih sorti te djelomična opskrba školske kuhinje.

Iz teorije u praksu

Pažljivi promatrač vidjet će da se izgled vrta nakon svake radionice mijenja. Pridržavajući se biodinamičkih principa, sjetvu, sadnju i druge zahvate u vrtu organiziramo prema mjesečevom sjetvenom kalendaru. Posijali smo rotkvice, mrkvicu, peršin, ciklu, bob, grašak, špinat, razne vrste salate, a posadili luk, češnjak, jagode, krumpir, čičoku, smokvu, tri sadnice višnje i devet sadnica kupina. Obavili smo i zelenu gnojidbu te dodatno mineralizirali zemlju i kompost kamenim brašnom - mljevenim dolomitom. Sjetvom u zatvorenom pripremili smo razne sadnice koje čekaju toplije vrijeme. Uredili smo kompostište, klijalište, kamenjar sa začinskim biljem i polako pripremamo sve što nam je potrebno kako bismo napustili klasično obrađivanje zemlje oranjem i drljanjem ili štihanjem. Zato vrt prekrivamo slojem hranjiva, kartona, slame i rahlimo zemlju rahljačom ili bio - vilama. Uz radionicu se svake subote organizira i razmjena sjemena starih sorti. Vrtlarica Božica Papeš-Mokos, jedna od osnivačica Rustice, redovito donosi bogatu zbirku sjemenja iz koje možete odabrati nešto za sebe i oplemeniti vlastiti vrt. Radionice su također rasadnik novih spoznaja i vrtlarskih tajni koje se za vrijeme pauza izmjenjuju pod krošnjama naših jabuka uz čaj ili kavicu. Zbog ugodnog druženja i kvalitetno provedenog vremena u vrtu, mnogi su radionice okvalificirali kao antistresnu terapiju, a ono što naše radionice neprocjenjivo obogaćuje je doprinos roditelja i učenika naše Škole.

Ekološki proizvodi naših učenika

Eko kruh

Domaći eko kruh često se priprema u školi, a u pripremi povremeno sudjeluju i učenici.

Eko sir

Eko sir izrađuje se u školskoj kuhinji od eko kravljeg milijeka.

Od zna do pogače

Drugi članci iz Ekološki sadržaji